Odpadkové koše

V průběhu podzimu 2013 bylo v obci rozmístěno celkem 10 kusů odpadkových košů vybavených integrovaným zásobníkem na igelitové sáčky pro sběr psích exkrementů.
Tento projekt je jedním z opatření, kterými se snaží obec řešit problém znečišťování veřejných prostranství při venčení psů. Samozřejmě koše plní i svou běžnou roli, to je být místem pro odhození drobných odpadků. Snahou bylo především aktivně pomoci slušným a zodpovědným majitelům, kterým doposud chyběla možnost kultitovanou formou exkrementy po jejich psech uklízet. Jiným slovy se nejedná o represivní opatření, ale o pozitivní motivaci.
Celkem bylo objednáno 12 košů v ceně 36 tis. Kč. Dodavatelem byla společnost Urbania, s.r.o. zabývající se dodáváním komunálních mobiliářů. a to na základě internetového porovnání cen. Náklady na jeden sáček je 25 haléřů. Instalace byla provedena v režii obce.
 
8 košů bylo můžete najít v Budiměřicích a Šlotavě:
 
 
2 koše jsou potom v Rašovicích:
 
 

Fotografie všech instalovaných košů si můžete prohlédnout v fotogalerii.

 
Psí exkrementy představují riziko z hlediska epidemiologického a velmi nebezpečné mohou být v případě, že s nimi přijdou do styku děti. Zejména ty menší mají ve zvyku vše, co najdou, ochutnávat. Výkaly jsou nebezpečné nejen při přímém dotyku, ale nebezpečí je šířeno hmyzem, zejména mouchami. Nutno po dotknout, že na dětských hřištích (Rašovice, Budiměřice) je provozním řádem zakázáno psi venčit, ale když se nedopatřením stane, že se pes na hřiště dostane, je o to důležitější, aby jeho majitel po něm uklidil.
 
Jaká nebezpečí na člověka ve psím exkrementu číhá?
  • Leptospiróza. Leptospiry jsou vylučovány v moči nakažených zvířat. Člověk se může nakazit po požití infikované vody nebo prostřednictvím byť malé oděrky při kontaktu s kontaminovanou vodou. Zhruba po 2-3 týdnech se objeví horečky, bolesti svalů a hlavy. Dostaví se nevolnost a zvracení. Léčba tohoto onemocnění se provádí antibiotiky. Očkování není prováděno.
  • Larvální toxokaróza. Podle některých zdrojů je tímto parazitem infikováno asi 20% populace. Způsobuje ji migrace larválních stádií psích a kočičích škrkavek vnitřními orgány hostitele. V České republice je nakaženo až 90 % štěňat a kolem 40 % psů ve věku do jednoho roku. (Škrkavky má asi 20 % koček.) My se můžeme nakazit preorálně vajíčky prostřednictvím kontaminované vody a potravy. V tenkém střevě se pak z vajíček uvolní larvičky, které pronikají stěnou tenkého střeva a migrují vnitřními orány nového hostitele. Infekce se většinou projevuje mírnými a nespecifickými bolestmi břicha, malátností či nechutenstvím. Nicméně vyloučit nelze ani akutní nákazu. Tu doprovází záchvaty kašle, horečky nebo výrážky.  Ovšem velmi vážná je oční forma toxokarózy. Ta může vést až ke slepotě. Hrozí zejména tam, kde psi kálejí v blízkosti dětských hřišť, školek a dalších míst, kde nemají co dělat. Ze strany majitele psa je nutné pravidelné odčervování.
  • Měchovec psí. Samotní psi se jím infikují skrze kůži nebo orálně. Člověk se může infikovat v teplých a vlhkých prostředích (např. pláže, kde se volně prohánějí psi) při chůzi naboso. Pro člověka není infikace vyloženě nebezpečná. Avšak jedná se o věc navýsost nepříjemnou. Svědí to a bolí. Máte-li malé děti a trávite-li dovolenou na pláži, která je psím rejdištěm, obujte aspoň dětem boty.
  • Tasemenice. Pokud se tasemnice dostane do lidského těla, nemusíte zaznamenat žádné příznaky. Nicméně larva se někde usadí (většinou ve střevech) a poroste. Na světě je několik set druhů tasemnic a ne všechny jsou samozřejmě přenosné na člověka. Více o tasemnicích si přečtěte třeba ZDE. Takovu tasemnicí je i měchožil zhoubný je údajně původcem parazitálních nákaz zasahujících jižní část Německa, Francie, Rakouska, Švýcarska a na východě pak Ukrajinu. Nakazit se můžeme od psa, který sežral infikovaného hraboše nebo maso z nuceného výseku. U člověka může vyvolat echinokokózu, která může mít fatální následky.

Toto jsou pouze základní příklady, na kterých lze demonstrovat závažnost tohoto tématu.

A abychom byli konkrétní, připravili jsme pro vás fotokoláž přímo z Budiměřic (tenisové hřiště). Bohužel jde o reálnou situaci odklízení skutečně nalezeného výkalu: